Posted on

Ne szemétkedjünk egymással!

72.000 tonnányi hulladék. Elképzelhetetlenül soknak tűnik, ugye? Ennyi a Balaton déli régiójának (pontosabban 64 településnek) az éves „termelése”. Egy uniós projektnek köszönhetően ez hamarosan 40%-kal csökkenni fog. A tervezett hulladékgazdálkodási infrastruktúra a régióban legalább 30 éves időtartamra biztosítja majd a lakosság hulladékának szabályszerű, környezetkímélő kezelését és ártalmatlanítását.

Az ilyen hírek kapcsán biztosan te is elgondolkozol: vajon mit számít, számít-e egyáltalán, ha egy ember, vagy egy család környezettudatosan él, megpróbál kevesebb hulladékot termelni?

Segítünk: számít! És nem csak a környezetünknek, de saját lelki békédnek, földi életed minőségének is jót tesz, ha csak annyit használsz a javakból, amennyit feltétlenül muszáj (azaz kicsi az ökológiai lábnyomod)!

Hogyan tudod apró trükkökkel csökkenteni a szeméttermelésedet, illetve a zaj- és levegőszennyezésedet?

 

Íme 10+1 ötlet, mellyel szinte azonnal csökkentheted az ökológiai lábnyomodat.

 

  1. Könyvek halmozása helyett irány a könyvtár! Valljuk be, az otthoni könyvtár roppant szép látvány, és jelzi, hogy a ház lakói olvasott emberek, de sok-sok kötetet egyszer vagy egyszer sem veszek le, miután feltetted a polcra… keress helyi könyvtárat, cserélj téged érdeklő műveket barátaiddal, vagy kutass e-book után a neten!
  1. Ahová csak tudsz, menj biciklivel! Vagy görkorival. Busszal. Gyalog!
  1. A gyermekek játékait cserélgesd másokkal, a régieket áruld ki garázsvásáron, helyi börzén. Készíts listát, mire van szükséged, tedd ki a közösségi oldalra, hátha van olyan ismerősöd, aki fel tud ajánlani egy számodra szükséges dolgot!
  1. Készíts dolgokat kézzel! Olvassz össze a maradék zsírkréta-darabokat, így új rajzeszközt varázsolhatsz az óvodásodnak! Ültess tejfölös pohárba magokat tavasszal, nevelj palántát!
  1. Az ország nagy részén iható a csapvíz! Próbálj meg leszokni a PET palackos üdítőkről, vizekről! Használj hosszú életű kulacsot, pl. Hygi kulacsot, ami nem penészedik be. A PET palacknál már csak a nylon bevásárló szatyor szennyezőbb, ami viszont textil táskával könnyen helyettesíthető.

 

  1. Nyaralásnál keresd a hazai célpontokat. Alföldről a hegyekbe, hegyekből a vízpartra érdemes menni, a lényeg a változatosság, és szerencsére Magyarország bővölködik a természeti kincsekben, csodákban.

 

  1. Gondolkozz nagyban! Sokszor csak rossz szokás, hogy a kis kiszerelésű élelmiszereket, vegyszereket vesszük meg, azt gondolván, hogy úgy olcsóbb. Pedig ez tévedés. A nagyobb kiszerelést otthon könnyen kisebb, környezetbarát tárolókba adagolhatjuk (ételtároló, kulacs, üvegek, stb)! Nagyon sok csomagolóanyagot spórolhatsz meg, ha nem három darab fóliás-tálcás almát vásárolsz, hanem a piacon pakolod meg a kosaradat a gyümölccsel!

 

  1. Zöldíts! Társasházban? Akár ott is! Ha nem élsz kertes házban, és nincs lehetőséged fákat ültetni, vegyél szobanövényeket, virágokat a balkonládába, de ültethetsz paradicsomot is, miért ne? Egy-egy növény sok haszontalanságot fel tud dolgozni, és ráadásul még szép is!

 

  1. Gyűjts esővizet! Ezt bárhol megteheted, a növényeid pedig hálásak lesznek ezért a kis figyelmességért!

 

  1. „Ha valamit az ecet meg a szódabikarbóna nem hoz le, az megérett a kidobásra!” – szokta mondani a szomszéd néni, és van is benne valami! Nem kell mindjárt mindenféle vegyszerrel próbálkozni: mosásra, ablakpucolásra, és számos más háztartási felület tisztítására kifejezetten alkalmas a konyhában fellelhető ecet, citrom és szódabikarbóna kombinációja!

 

+1. Ha nyaralni mész, húzd ki a konnektorokat, nem is gondolnád, mennyit spórolhatsz azzal a néhány mozdulattal!

 

 

A sok kicsi sokra megy elv a környezettudatosságban is érvényes. Egy ember, egy család is tehet az ellen, hogy egy pár olimpiai medencényi szemétkupaccal kevesebb legyen, akár a Balatonon.

És ne feledd: egy-egy szokás kialakításához elég 21 nap…három hét múlva már rutin lesz az a környezetkímélő megoldás, amit ma elkezdesz!

Kezdd el!