Posted on

Rost? Most! – Megmondjuk, mi fán „terem” a rost!

Rost? Most!

Rost? Most! Hogyan tápláld a gyermekedet rostban dús ételekkel?

Mindenki tisztában van vele: a sport, az egészséges táplálkozás, a tisztálkodás vagy akár a rendrakás olyan szokások, amire hatással vannak ugyan a külső motiváló tényezők (egy kitartóan pörölő anya, ugye?), de sokkal fontosabb, hogy valahogy belső meggyőződéssé, önállóan meghozott döntéssé váljon a dolog, mert akkor szinte „magától megy” az egész.

Addig azonban, amíg egy gyermeknél kialakul például a helyes táplálkozás iránti vágy, igény, sok-sok trükkre van szükség.

Biztos te is ismersz pár gyümölcsevéssel kapcsolatos fifikát. Vagy rostokban gazdag ételek fogyasztására rábeszélő taktikát… ugye? Sejtettem.

A rostok fogyasztása például segít megelőzni

  • a székrekedést, amitől sajnos nagyon sok felnőtt is szenved.
  • Ezért fontos a rostok és megfelelő folyadékmennyiség elfogyasztása.

Addig, amíg szokássá nem válik egy gyermeknél, az anya gondoskodása, hogy ezek bevitele odafigyeljen.

Mik a rostok?

A rostok olyan növényi eredetű szénhidrátok, amelyeket a szervezetünk nem képes megemészteni, ezért eljutnak a vastagbélbe. Többféle jótékony hatásuk is van, ezért annyira fontos a rostokban gazdag táplálkozás. Hatékonyabbá teszik a víz megkötését, az elfogyasztott ételek felszívódását, a bélműködést, az emésztést. Felszívják az epesav sóit és a koleszterint, megkötik az emésztéskor termelődő gázok egy részét. A rosthiányos táplálkozás rövidtávon székrekedést, hosszútávon elhízást, cukorbetegséget vagy akár vastagbélrákot is okozhat.

(Wikipédia)

Rostban dús ételek például a

  • zöldségek
  • gyümölcsök
  • teljes kiőrlésű gabona
  • lencse
  • diófélék és magvak

Hányféle rostot ismerünk?

Bizony sokfélét. A vízben oldódó (pektin, növényi gumik és gyanták) és a vízben oldhatatlan (cellulóz, hemicellulóz, lignin) rostokat. A vízben oldódó rost, amely többek között a rizsben, burgonyában, citrusfélékben található, megköti a folyadékot és géllé alakul, ez pedig biztosítja a megfelelően formált széklet kialakulását az emésztőrendszerben.

A vízben oldhatatlan rost, amely többek között a zellerben, a diófélékben és a zabban található, növeli a széklet térfogatát és megkönnyíti a beleken való áthaladását.

Hogyan tápláld helyesen, rostban dúsan a gyermeket?

  • A reggeli tápszer vagy anyatej után tízóraira adj a kicsinek teljes kiőrlésű margarinos kenyeret, uborka, paradicsom, paprika kíséretében, de kínálhatsz müzlit tejjel vagy gyümölcslével.
  • A zabkorpa vagy búzakorpa is jó rostforrás lehet: naponta egy kiskanállal tégy joghurtba, főzelékbe, vagy szórd vajas kenyérre! (A gabonafélék közül a búzakorpa a leggazdagabb rostokban: félcsészényi 10 (!) grammot tartalmaz.)
  • Ebédre főzz egy könnyű főzeléket vagy tartalmas levest.
  • Kerüld a rántott dolgokat, a sajtot és a tésztát is! Székrekedés esetén a banán és az alma sem jó ötlet!
  • Ha szereti a gyermek, készítsd el változatosan a káposztát (paradicsomos káposzta, kelkáposzta főzelék) vagy a hüvelyeseket (zöldbabfőzelék, borsóleves, lencsefőzelék).
  • Uzsonnára kaphat egy kis gyümölcsöt, például körtét vagy barackot, szőlőt, narancsot, mandarint, szilvát, aszalt szilvát (ezek segítik az emésztést).
  • Csinálj neki „hasznos nasit”: a pattogatott kukorica szintén ajánlott, ha rostdúsan akarod táplálni a gyermekedet!

Rost? Most! Hogyan tápláld a gyermekedet rostban dús ételekkel?

Posted on

Mondd, gyerekem, iszol te eleget? – 7 tipp, hogy a válasz igen legyen.

Mondd, gyerekem, iszol te eleget?

A gyerekeket gyakran kínozza iskola-undoritisz. Képesek végtelen panaszáradatot zúdítani az ember lányára, csak, hogy ne kelljen elindulni otthonról egy hétfő reggel, vagy egy matekdoga előtt. Persze, egy anya rögtön ráérez, mikor színlel a gyereke, és mikor higgye el, amiről a gyerek panaszkodik.

Mondd, gyerekem, iszol te eleget?

A vissza-visszatérő fejfájás például egy olyan dolog, amire figyelni kell, mert noha azt mondják, jellemzően nem szervi ok áll a gyermekkori fejfájás háttérben, kivételes esetekben komoly oka is lehet ennek a tünetnek.

Az egészen súlyos okokon (szemészeti probléma, arcüreg- vagy agyhártyagyulladás és vérnyomás probléma) át a legszokatlanabb okokig (egyes gyógyszerek mellékhatása, fejsérülés, kialvatlanság) bármi húzódhat a háttérben. Mindenképpen ki kell vizsgálni a dolgot, mert lehet, hogy nem öröklött migrén, pszichés problémák vagy rövidlátás az ok, hanem „csak” dehidratáltság, vagyis, a nem megfelelő folyadékbevitel, amin kis praktikákkal tudunk változtatni.

Hogyan tudsz segíteni?

7 tipp, hogy hogyan segítsük a gyermekünket megfelelő mennyiségű folyadékhoz:

  • Vegyünk neki tetsző, vidám, mintás, környezettudatosan előállított kulacsot! (Legyen BPA mentes, főleg, ha forró italt is teszel bele!)
  • Legyen szem előtt a víz! Tedd ki az asztalra a kulacsot, de egy kancsó víz, tea vagy limonádé is kerülhet mellé!
  • A gyerekek szeretik a kütyüket. Tölts le egy applikációt, mely időnként figyelmeztet az ivásra – majdnem olyan, mint egy verseny, amit a gyerekek szintén szeretnek, szóval, ezt is élvezni fogják… előbb-utóbb.
  • Igyál a gyerekkel! Ha a csaphoz mész, kínálj neki is innivalót!
  • Ízesítsd gyümölcsökkel, uborkával, citrommal, édesítővel a vizet! Egy limonádé, lássuk be, sokkal jobban esik, mint a tiszta víz!
  • Főzz ebédre levest, vagy csinálj egy jó hideg gyömölcslevest egy-egy nyári napon!
  • A lédús gyümölcs is jó megoldás, szedjétek együtt, egyétek együtt, dolgozd fel úgy, ahogy neki is ízlik (smoothie, limonádé, egészséges fagyi, tea, hűtve, vagy növényi tejszínhabbal díszítve)!

Posted on

Biobaba? Ökokamasz?

Biobaba? Ökokamasz?

Biobaba? Ökokamasz? Hogyan neveljünk környezetére odafigyelő gyereket?

Biobaba? Ökokamasz?

Talán azt hiszed, az, ha te környezettudatosan cselekszel (például bio cuccokat veszel a piacon, és mosható pelenkát használsz), elég ahhoz, hogy a gyermek jó példát tanuljon… Nos, valóban fontos, hogy lásson szelektív hulladékgyűjtőt, esetleg komposztálót a kertben, viszont sose kérjetek eldobható zacskót a bevásárláskor… de ez nem elég.

Hiszen honnan tudná, hogy mi alapján választod ki a tisztítószereket a boltban, vagy miért nem dobod el a papírt az utcán, esetleg miért veszed ki és szárítod meg a magokat a zöldségből?

Mondd el, miért!

A cselekedetek mellett fontos, hogy egyszerűen, világosan kommentáld is, mit miért teszel. A gyermek életkorának megfelelő magyarázatok elmélyítik a látottakat: míg kicsiként elég annyit mondanod, a papírt ide tesszük, a műanyagot meg oda, addig egy nagyobb gyermeket már érdemes beavatni az újrafelhasználás fontosságába. Egy kicsinek még elég annyi, ha tavasszal új fákat és bokrokat (lakás esetén fűszernövényeket vagy akár szobanövényt) ültetünk együtt, és annyit mondunk, így szépül a kert/erkély, míg pár év múlva együtt nézhetünk utána, mekkora légszennyezéstől szabadít meg minket egy nagy fa lombja.

Minta és motiváció

Ha a tetteket és a magyarázatot összehangoltuk, és otthon már meg az együtt kertészkedés, szelektív hulladékgyűjtés, és a vásárlások, ismertesd meg a gyermeket más „sorstársakkal” is, azaz olyan közösségi kertekben bóklászókkal vagy természetvédő csoportokkal, akiknek hasonló az életmódjuk. Egy nagyobb gyereknél fontos, hogy másoktól is lásson környezettudatos életmódot, és ne tartsa a szülőket ufónak. Egy öko családi nyaralás, esetleg egy vadregényes helyen megszervezett gyerektábor örök élményt nyújt, és túlmutat a szűk családi körön, ami nagyon fontos.

Ha azt szeretnéd, hogy gyermekednél életformává váljon a környezete szeretete, tisztelete, védelme, nagyon fontos, hogy megtaláld a jelleméhez leginkább illő aktivitásokat. Kalandvágyó? Keress egy cserkészcsapatot, vagy egy erdőjáró-túrázó közösséget, ahol kisebb túrákat csinálhattok együtt. Szöszmötölős? Adj neki kertészkedős feladatokat, vagy menjetek el csipkebogyót szedni, gombát keresni, esetleg szemetet szedni! Úgy tűnik, csak a sport érdekli, semmi más? Egy lovas táborban vagy egy kajakozós napon is többet tanul a természetről, mintha a négy fal között nézné a tévét.

A lényeg, hogy ne add fel, és persze semmit nem szabad erőltetni! 

Biobaba? Ökokamasz? – Ne izgulj, menni fog!