Kifejezetten tartós, hulladéktermelést csökkentő háztartási termékeket és  prémium babagondozási eszközöket kínálunk.

Mi az a BPA, ftalát meg PVC és miért baj, ha ebből van a kulacsom?

A csapból is ez a szöveg folyik, de érted is, hogy miért baj ez? Olvasd el és megtudod!

 

Ki ne emlékezne a fizika és kémia órák előtti gyomorgörcsre? A nagy kőre, ami a szívünkről esett le, amint éppen elsuhan a tanár keze a naplóban a nevünk felett… (huhh, megúsztuk!)? Valahogy a rettegésen túl nem maradt meg semmi azokból a tanórákból, pedig sokkal később nagy hasznát vettük volna, ha tudjuk, hogy mivel semlegesíthető egy mérgező anyag, ha megissza a gyerek, vagy milyen anyagokat kell messzire elkerülni, ha kisbaba születik egy családban.

Például, megmondom őszintén, nem emlékszem, hogy szó esett volna a jó és a rossz műanyagokról. Magyarán arról, hogy egyes fajtái hasznosak, mert biztonságosan tárolható bennük az élelmiszer, viszont van olyan, amelyből rákkeltő anyagok oldódhatnak ki, így például forró levest nem tárolunk bennük, és gyermekjátékként sem adható a gyerekek kezébe.

Mi micsoda?

Szóval, akkor most, felnőttként és anyaként kell tisztáznunk: a PVC (mely a világ második leggyakrabban használt műanyaga) előállításakor és elégetésekor dioxin szabadulhat fel, ami rákkeltő hatású és hormonzavart okozhat. Élelmiszerekkel érintkezve ftalátok és adipátok válnak ki belőle – egereken végzett kísérletek alapján állítják, hogy ezek az anyagok születési rendellenességet okozhatnak, roncsolják a májat, a vesét, a tüdőt és gátolják a szaporodást. Ugye, ijesztő?

 

 

A polikarbonát anyagokból készült játékokból és tányérokból, kulacsokból pedig BPA oldódhat ki, ha például hosszú ideig tárolsz benne valamit, vagy rendszeresen mosod, súrolod. Ha ilyen eszközökkel veszed körül magad, fennáll a veszélye, hogy megbetegszel, hiszen ezek az anyagok felelősek a rákos megbetegedésekért (prosztata- és mellrák), cukorbetegség kialakulásáért, pajzsmirigy-zavarokért, szívbetegségekért, asztmáért, továbbá hormonális zavarokért (mint például a korai serdülés, kis méretű ivarszervek), elhízásért, meddőségért.

A BPA ugyanúgy viselkedik a szervezetben, mint az ösztrogén, ami a női hormon. Ha túl sok női hormon kerül mondjuk egy férfi szervezetébe, szerintem nyugodtan mondhatjuk, hogy egészen brutális tüneteket okoz.

  • Struktúrális agyi elváltozás
  • Abnormális szexuális viselkedés
  • Prosztata méretének csökkenése
  • Spermiumok számának drasztikus csökkenése

 

Atyaég, most mi tegyek?

 

Nos, mit tegyél most, hogy évtizedekkel később ugyan, de megtudtad, hogy téged és utódaidat is komoly betegségek fenyegetik, ha felelőtlenül vásárolsz tárolóeszközöket vagy játékszereket?

Változtatni kell vásárlási, ételtárolási szokásaidon. Hogy hogyan?

  • Ha mikrózol, válassz kerámia vagy üveg tálakat!
  • Ha tárolsz, nézd meg a műanyag edényen feltüntetett jelzéseket! Ha a tál mikrózható, az még nem azt jelenti, hogy nem oldódnak ki belőle káros anyagok, csak azt, hogy a mikróban nem fog elolvadni!
  • Válassz tárolásra vagy melegítésre a 2-es, 4-es és 5ös számmal jelölt csomagolások, azaz a polietilén és polipropilén alapanyagokról – ezeket használva nem jutnak rákkeltő és a hormonháztartást károsan befolyásoló anyagok az élelmiszerekbe!
  • Használj újrahasznosítható csomagolásokat, bio textilt, üveget, BPA mentes kulacsot és edényeket! Ezeket egyszer kell beszerezni, megéri figyelni a kiválasztásra, és többet fizetni érte, hiszen az egészséged forog kockán!
  • Gyermekedet is vond be a választásba, használat során is mondd el, miért ezeket az edényeket alkalmazzátok – így ő is tudatos vásárló, felhasználó lehet felnőtt korára!

Újdonságaink

További blogcikkek

Full műanyagmentes termékek

Sokunknak fontos, hogy műanyagmentes termékeket használjunk, mert így kevesebb olyan hulladékot termelünk, ami sokáig a

Szoptatós párna infografika

Bevallom, hogy én rajongok az infografikákért, a dolgok tényszerű, faék egyszerűségű bemutatásáért. A szoptatós párna