Posted on Hozzászólás most!

Kezdd az új évet tiszta lappal!

Itt a 2023-as év, kezdd Te is tiszta lappal!

Januárban minden EcoEgg mosótojás mellé 2 lap EcoEgg bambusz törlőkendőt adunk, hogy minden hetet tiszta lappal tudj kezdeni. A bambusztörlő lapok mosógépben moshatóak, tartósak és nagyon szépen törölnek.

A mosótojásokat itt találod: https://komforte.hu/termekkategoria/markaink/ecoegg_mosotojas/

#ecoegg #mosotojas #tisztalappal #ajandek #2023 #zerowaste #lowwaste

EcoEgg bambusz törlőkendő lap
Posted on Hozzászólás most!

Szállítási költség változása

2022. április 1-től a szállítási költségeink az alábbi mértékben változnak:

GLS Házhoz szállítás utánvételes fizetés esetén – 1399 Ft helyett 1490 Ft

GLS Házhoz szállítás előre fizetés és átutalás esetén – 1199 Ft helyett 1290 Ft

FOXPOST csomagautomatás kiszállítás utánvételes fizetés esetén 999 Ft helyett 1099 Ft

FOXPOST csomagautomatás kiszállítás előre fizetés és átutalás esetén 799 Ft helyett 899 Ft

Posted on Hozzászólás most!

Foxpost csomagautomata átvételi lehetőség

Szeretnénk biztosítani a teljesen érintkezésmentes csomagátvételt nektek, így mostantól a Foxpost csomagautomatákra is kérhetitek a csomagokat.


Sok ilyen csomagautomata van már az országban és végre közel hozzánk is felállítottak egyet, így már nincs akadálya, hogy Foxpostra küldjük a rendeléseteket!


Kedvező 999 Ft-os bruttó áron tudjátok igénybe venni és az automatánál bankkártyával tudtok fizetni.

Posted on Hozzászólás most!

Full műanyagmentes termékek

Sokunknak fontos, hogy műanyagmentes termékeket használjunk, mert így kevesebb olyan hulladékot termelünk, ami sokáig a Föld nyakán marad.

Alternatíva lehet még, ha

  • az a termék nagyon-nagyon sokáig használható
  • teljesen újrahasznosítható
  • komposztálható vagy iparilag komposztálható

A Komforte régóta együtt dolgozik olyan márkákkal, akik úttörők a saját területükön és komolyan dolgoznak azon, hogy olyan termékeket készítsenek, melyek minden szempontből a leghasznosabbak.

Hasznosak a felhasználónak és nem szennyezik az élettartamuk végén a környezetet.

Az első márka, akinek ilyen termékét felvettük a kínálatunkba a Rotho Babydesign volt, aki cukornád és ásványi anyagok egyesítésével készített műanyagmentes babagondozási eszközöket, úgymint bili, WC szűkítő és babafürdető kád.

PATU kollekció

Imádjuk azokat a termékeket, amikben benne van az anyag, amiket már amikor kézbe veszel tudod, hogy baromi tartós és jó minőségű. Ilyen az Everyday Baby szilikon étkező készletek. Nincs náluk tisztább szilikon a piacon, a termékek egészen elképesztően kivitelezettek.

100%-ban tiszta szilikonból készültek és a szelektív szemetesbe lehet kidobni, ha elhasználódik. Ez legalább 10 év, ha minden nap használod.

Everyday Baby – szilikon és rozsdamentes acél étkező termékek

A Roll’eat ételcsomagoló termékei már eddig is a kedvencek közé tartozott, mert haszálatukkat jelentősen csökkenthető a háztartás egyszer használatos ételcsomagolásának a mennyisége.

Idén tavaszra pedig elkészült a BIO kollekció, ami nem tartalmaz semmilyen műanyag alapanyagot, 100% vegán és organikus pamut a külső része. Élelmiszer tárolására is rendelkezik minden engedéllyel.

Roll’eat BIO kollekció

Fedezd fel a Komforte full műanyagmentes termékeit!

Posted on Hozzászólás most!

Szoptatós párna infografika

Bevallom, hogy én rajongok az infografikákért, a dolgok tényszerű, faék egyszerűségű bemutatásáért. A szoptatós párna infografika azoknak az édesanyáknak, várandós családoknak készült, akik szoptatós párna vásárlás előtt állnak. Az alábbi ábra egyszerűen és érhetően mutatja be, hogy milyen különbségek vannak a szoptatós párnák között.

Tudom, hogy nagyon sok jó és (legalább ennyi) silány minőségű párna kapható manapság. Én azt tudom neked megmutatni, amit ismerik és elismerek. A Rotho Babydesign szoptatós párnái minden tulajdonság legjobbajai, a párnák megalkuvás nélküliek, alaposan átgondoltak, megtervezettek és tökéletesen kivitelezettek.

A Rotho Babydesign 20 éve tervez és gyárt prémium minőségű babagondozási eszközöket, fürdetéssel kapcsolatos termékeik teljesen egyedülállóak. Kifejezetten tartósak, ugyanabban a minőségben kiszolgálnak 2-3 gyermeket is a családban.

A Rotho Babydesign szoptatós párnák jellemzői:

  • Praktikus, zipzáras, hordozófüles csomagolásban – könnyű hordozni, nem piszkolódik, nincs összefogdosva a boltban.
  • Komfortos – ölelő, biztonságot nyújtó fészket biztosít a kisbabának szoptatáskor vagy a várandós nőknek alváskor, pihenéskor.
  • Nagy mennyiségű töltetet tartalmaz – hosszú idejű használatot biztosít, újratöltés nélkül. A mikrogyöngyök igen tartósak.
  • Gyakorlatilag teljesen zajmentes – az apró mikrógyöngyök hangtalan használatot biztosítanak, nem zavaró sem szoptatás, sem alvás közben.
  • Kényelmes – a mikrogyöngyök úgy áramlanak, mint akár a homokszemek, ezzel finoman masszírozzák a kisbaba és az édesanya testét, ugyanakkor megnyugtató fekvési pozíciót biztosítanak.
  • A Rotho Babydesign Multi szoptatós párna, 190 x 35 cm, citrus Ökotex 100 minősítéssel rendelkezik, vagyis a termék nem tartalmaz az egészségre ártalmas anyagokat.
  • Minden alkotóeleme európai gyártásából származik.
  • A párna egyik része sem okoz allergiát, irritációt.
  • A külső textil huzat a széles zipzárnak köszönhetően egyszerűen és gyorsan levehető és a mosás után egy mozdulattal felhúzható.
  • A külső huzat mosógépben 40 °C-on mosható. Belső része 60°C-on mosható, alacsony centrifugázó programon, kifejezetten mosózsákban vagy mosóhálóban.

 

Minden párna kivétel nélkül 0 hónapos kortól használható.

Külső huzat: 95% pamut, 5% elasztán

Belső huzat: 100 % antiallergén poliészter

Mikrogyöngy: 100% CFC mentes polisztirén

 

Ez a szoptatós párna infografika azért készült, hogy megkönnyítse a dolgodat.


Jeckel Eszter írt egy személyes tapasztalaton alapuló blogbejegyzést a Rotho Babydesign szoptatós párnákról. Eszter többszörös nagymama, tapasztalt, nagycsaládos édesanya, mindig a legmegfelelőbbet keresi magának és a lányainak, unokáinak.

Ha bármi kérdésed van a szoptatós párnákkal kapcsolatban, akkor ajánlom az alábbi cikkeket itt a Komforte blogon:

Posted on Hozzászólás most!

6 szokatlan szoptatós párna használat

A szoptatós párna nem csupán szoptatós párna lehet. A jobb darabok annyira multifunkciósak, hogy nem lehet őket figyelmen kívül hagyni a szoptatási időszakot követően.

A jó szoptatós párna támogat és ölel. Téged, a pocakodat, a hátadat, a cicidet és a kisbabádat is. A szoptatós párna lényege, hogy megfelelő mellközelségbe hozza a kisbabádat miközben leveszi a terhet a karodról és a hátadról.

Mire elmúlik szoptatási időszak valószínűleg annyira megszereted a párnádat, hogy nem lesz szíved eladni vagy elrakni a pincébe/padlásra.

Íme 6 szokatlan módja a szoptatós párna használatnak:

„Hasazó” párna a kisbabádnak

Kisbabád könnyen fel tudja fedezni a világot, kényelmes támaszt nyújt számára a szoptatós párna. Ehhez a legalkalmasabbak a vékonyabb típusú párnák vagy az asszimetrikus párnák vékonyabb, keskenyebb végei. Semmiképpen sem szabad a kisbabádat túl magasra emelni!

Babafészeknek, pihenő a szoptatás utánra

Ha nem alszik bele a baba a szoptatásba és szívesen nézegeti a világot vagy azt, hogy éppen hogyan készíted el a saját ebédedet, készíthetsz a szoptatós párnából egy kis fészket, amiben egy kisebb szögben megemelve a babát kényelmes pihenő pozíciót alakíthatsz ki számára. Így a baba lát téged, nyugodt és elégedett.

Párna a nagyobbaknak

Nekem a nagyobb gyerekeim „szedték el” tőlem, és most éppen a nagyobbik lányom használja párnának a saját ágyában. Körbevezette az ágy fejrészénél és mivel elég hosszú a párnám, szinte körbeöleli a felső testét, így biztosítva kuckós érzést és persze elrejti őt a tesók szemei elől.

Védőpajzsnak, leesésgátlónak

Főleg a hosszú, egyenes típusú párnák felelnek meg erre a célre. Ha éppen ki kell menned pisilni, vagy csengetett a postás és kiszaladnál egy pillanatra, akkor szépen a kisbabád köré rendezed a párnát és mehesz is. Ezt csak akkor használd, ha a gyermeked még igen kicsi, nem forog. A legjobb, ha a földre helyezed a kisbabádat egy mózesba vagy babafészekbe vagy belefekteted a kiságyba arra a fél percre, amíg távol leszel.

Huzatfogónak az ajtó, ablak elé

Alakjánál fogva használhatod akár huzatfogónak is, ez főleg a hosszú és egyenes típusú szoptatós párnára igaz. Nincs az a huzat, ami átjönne ezen, pláne egy gyapjú töltetű párna használatakor. Ha nagy a cúg a szobában, mikor a kisbabád éppen kúszik vagy mászik a padlón, akkor jön kapóra a szoptatós párna.

Kényelmes fotel adapter kanapéhoz

Gyakorlatilag bármelyik kanapéből kényelmes, kartámaszos fotelt varázsolhatsz egy szempillantás alatt. Helyezd a párna közepét a hátad mögé, a vezesd előre a szoptatós párna végeit, így kényelmes karosszéket kapsz. Egész estés filmekhez vagy sorozatnézéshez a szoptatós párna használat ideális.

Ezek a cikkek is a szoptatós párna használat előnyeit mutatják be.

Posted on Hozzászólás most!

Szoptatós párna kalauz

Kalauz a szoptatós párnákhoz

A jó szoptatós párna támogat és ölel. Téged, a pocakodat, a hátadat, a cicidet és a kisbabádat is. A szopipárna lényege, hogy megfelelő mellközelségbe hozza a kisbabádat miközben leveszi a terhet a karodról és a hátadról.

A kínálat eszméletlen, hiszen rengeteg különböző szoptatós és kismama párna kapható a boltokban. Ebben a kínálatban szeretném megmutatni az alapvető különbségeket a szoptatós párnák között.

El sem tudod (most még) képzelni, hogy mennyi minden apróságra kell figyelni szoptatás közben. A megfelelő szoptatási pozíció megtalálása kulcsfontosságú, mind neked, mind a kisbabának, aki még nem tudja önállóan tartani a buksiját. Hosszú időn keresztül karban tartani egy kicsi újszülöttet meglepően súlyos teher tud lenni.

A szoptatós párnát az öledbe kell helyezni, vagy ha elég hosszú, akkor a test köré kell helyezni, de mindenképpen a hátad mögé, így kényelmes és stabil felületet hoz létre a kisbabádnak a szopizáshoz.

Mindenképpen szükséges a szoptatós párna?

Egyáltalán nem szükséges, egy hagyományos párnát is használhatsz. Ugyanakkor sok kezdő édesanya úgy találta, hogy a szoptatós párna kialakítása és egyéb tulajdonságai jobban segítettek nekik a szoptatáskor. Egy szimpla nagypárna nem nyújtja azt a támaszt, mint amit egy kifejezetten ilyen tevékenységre kifejlesztett párna tud. Ezért az én tanácsom az első gyermeküket váró édesanyáknak, hogy egy minőségi szoptatós párna beszerzése ajánlott.

Mikor lesz szükséged a szopipárna támogatására?

Szinte minden szoptatáskor fogod használni a párnádat az első 4-6 hónapban és ez bizony nagyon sok szoptatást jelent, napi legalább 8-12, vagy még annál is több alkalmat. Ezt követően belejössz a szoptatásba, a kisbabád is erősebb, együttműködőbb, meg fogjátok találni a számotokra legmegfelelőbb szoptatási testhelyzetet.

Milyen szoptatós párnát válassz?

Gondold végig, hogy hol és mikor fogsz szoptatni és ennek megfelelően válassz típust. Sok-sok órányi szoptatásnál fontos, hogy azt érzed, hogy maximális támogatásban részesülsz.

Ha hosszú ideig tervezel szoptatni, akkor érdemes egy nagyobb (szélesebb) párnát beszerezni, mert a kisbaba nőni fog és a későbbiekben is kényelmesen el kell férni a szoptatós párnán.

Alaki különbségek: hurka, patkó, egyenes, ikerpárna, U alakú, csigavonal alakú, C alakú, G alakú, sima ékpárna, V alakú, L alakú, tálca alakú

Miért van ennyiféle különböző párna? Valószínűleg azért, mert igény volt rá. Nincs két egyforma terhesség, két egyforma szoptatási időszak, mint ahogyan nincs két egyforma kisbaba sem.

Alapvetően különbséget lehet tenni a kismama párna, amit a terhesség során használsz és a szoptatós párna között, melyek a szoptatás idején használhatsz.

 

A kismama párnák kifejezetten a kismamák terheit csökkentik, kényelmes testtartást és alvási pozitúrát biztosítva számukra. A gerincre és a csípőre ható megnövekedett súlyt a párna egyenletesen eloszlatja, segíti a keringést.

A kismama párnák nagy méretű, kifejezetten arra lett kitalálva, hogy a kismama átalakuló testét támogassa, hiszen a gerincre és a csípőre ható megnövekedett súlyt a párna egyenletesen eloszlatja és segíti a vérkeringést. A kényelmes pozícióban történő pihenés és alvás főleg a második trimesztert követően kulcsfontosságú, a harmadik trimeszterben párna nélkül szinte létezni sem lehet.

Ezt én 5 terhesség után is így tartom, az utolsó hetekben a szopipárna volt a legjobb barátom, hozzá mentem, ha valami fájt, ha a testem enyhítésért kiáltott és a hátam le akart szakadni.

Töltet szerint: vatelin – mikrogyöngy – polisztirol gyöngy – szivacsdarálék – tönkölypelyva – memóriahab – gyapjú

A szoptatós párnának könnyűnek kell lennie, ezért csak olyan töltet jöhet szóba, aminek a súlya minimális, mégis biztosítja az elvárt alátámasztást.

Mennyire legyen kemény a párna?

Inkább azt mondanám, hogy semmiképpen se legyen puha. Ha a baba belesüllyed a párnába, akkor az nem nyújt megfelelő alátámasztást, a szoptatás kényelmetlen lesz neki és neked is.

Ne legyen túl kemény, se túl puha. Ha azt érzed, hogy a kisbaba teste megfelelően meg van támasztva és téged se „nyom” a párna, akkor megfelelő.

Tényleg van olyan párna, ami hangos?

A szivacsdarálék, a memóriahab, a gyapjú és a vatelin gyakorlatilag teljesen hangtalan, hiszen nincs, ami csörögjön-zörögjön a párna belsejében. A mikrógyöngy alig hallatszik, tönkölypelyva már felismerhető, a polisztirol gyöngyök pedig markáns, nyikorgó hangot adnak ki használat közben.

A töltet nem csupán a hangosság szempontjából különbözik, hanem a rugalmasság és az alaktartás szempontjából is.

A rugalmassági sorrend a következő: memóriahab – gyapjú – vatelin – mikrogyöngy – szivacsdarálék – polisztirol gyöngy – tönkölypelyva

Tudtad, hogy a töltet idővel csökken a térfogatából? Illetve ez így nem igaz, ugyanis van olyan töltet, aminek nem változik a kitöltő mérete.

A memóriahabot, a vatelint, a gyapjút és a mikrogyöngyöt nem szükséges utántölteni, hiszen az alakjukat hosszú időn keresztül megtartják, így biztosítva a folyamatos alátámasztást.

A szivacsdarálék, a polisztirol gyöngy, valamint a tönkölypelyva töltetű szoptatós párnát használattól függően időről-időre szükséges újra tölteni. (ez egyébként igaz a babzsákokra, a babzsákfotelekre és minden, a fentiekkel töltött párnára, takaróra). A töltet egyszerűen összemegy, veszít a térfogatából és már nem tölti ki a párnahuzatot.

JÓ TUDNI: a polisztirol gyöngy és a mikrogyöngy közötti különbség, hogy bár mindkettő ugyanabból az alapanyagból készül, a méretük nem azonos. A polisztirol gyöngy 2-5 mm átmérőjű, a mikrogyöngyök 0,5-1,5 mm közötti átmérőjűek.

És bármilyen is a töltet, mindenképpen legyen antiallergén és vegyszermentes. Ez azt jelenti magyarul, hogy nem tud a töltetben megtelepedni gomba, penész vagy vérszívó rovarok.

Hogyan lehet utántölteni?

Ha a gyártó gondolt arra, hogy a párnát után kell tölteni, akkor készített egy kis nyílást a szoptatós párna belső huzatán, ahol könnyen bele lehet tölteni a töltőanyagot. Ha nincs ilyen előre elkészített nyílás, akkor meg kell bontani valahol a varrást és a feltöltés után össze kell varrni ismét.

Az előre elkészített nyílás lehet cipzáras vagy tépőzárral működő.

Mikor szükséges utántölteni? Akkor, amikor te úgy érzed, hogy már nyújtja azt az alátámasztást, ami neked és a kisbabádnak megfelelő. Akkor, ha egyértelműen laposabb a párna, mint szokott lenni, vagy ha nem egyenletes eloszlású a töltőanyag (pl. szivacsdarálék esetén) mert átcsúszik a párna egyik oldalába.

Mennyi töltet fér bele?

Ez a mérettől és a töltet típusától függ. A boltokban kapható szoptatós párnák már eleve megtöltve érkeznek. A párna térfogatát kell kiszámolni (tulajdonképpen a henger térfogata). Utántöltéskor ugyanakkor nem szükséges a teljes mennyiséggel számolni, hiszen az eredeti töltetet nem kell eltávolítani. Az esetben nagy többségében 1-2 liter töltet elegendő utántöltésnek.

Mosható-e a töltet?

Mikrogyöngy, a szivacsdarálék, valamint a vatelin igen, ha ezt a gyártó külön jelzi, a többi töltet nem mosható.

Szoptatós párna külső huzata

A legfontosabb, hogy mosógépben mosható legyen. Ahhoz, hogy mosható legyen, az szükséges, hogy le lehessen húzni a párnáról. Tehát olyan szoptatós párna használatát egyáltalán nem javaslom, ahol csak 1 rétegű textilben van a töltet önmagában. Az ilyen típusú párnának a tisztán tartása, mosása nem lehetséges, ilyesformán nem higiénikus se az anyának, de a kisbabának.

Milyen anyagból készítenek huzatokat? Pamut, illetve pamutkeverékek.

Itt a legfontosabb, hogy a textil, ami közvetlenül bőrfelülettel érintkezik mindenképpen Oeko-Tex minősített legyen (ez a jelzés biztosítja, hogy a textilben nincs vegyszer, hogy semmiképpen sem lesz bőrallergiás reakciónk a párna használatakor.)

A pamutot és a pamutkeverékeket (legtöbbször pamut + elasztán) könnyű tisztítani, a szokásos mosáshoz hozzá lehet adni a szoptatós párnahuzatot is. Semmiképpen nem javasalom erős textilöblítő használatát, mert a textilöblítő allergizálhat illetve megzavarhatja a kisbaba érzékeit.

Mi a különbség az egyes párnák között? Miért drágább az egyik és olcsóbb a másik?

  1. Méret. Ebből pedig egyenesen következik a felhasznált textilek és töltőanyagok mennyisége
  2. A textil minősége
  3. A töltőanyag típusa
  4. Minősítés (nem csupán a felhasznált alapanyagoké, hanem a készterméké is)
  5. Márkaismertség

Nekem egy szivacsdarálékos párnám volt, amit ajándékba kaptam, ezt használtam mind az 5 gyermekemnél. A tapasztalataim alapján ma már másikat választanék. Ezt a párnát ma a nagyobbik lányom használja párnának.

Mire lehet használni a szoptatós párnát?

Alváshoz, pihenéshez, kitámasztáshoz, megtámasztáshoz, peremnek, leesésgátlónak, babafészeknek, pihenőpárnának a kisbabának, szoptatáshoz, iker babák szoptatásához, egyszerű párnának, huzatfogónak. 😊

Hogyan kell használni?

A szopipárna alakja határozza meg, hogy hogyan kell használni.

Iker babák szoptatása

Ha egyszerre csak az egyik babát szoptatod, akkor elegendő egy szimpla szoptatós párna. Ha mindkét babát tervezed tandem szoptatni egy időben, akkor neked egy dupla szoptatós párnára vagy egy kifejezetten hosszú párnára van szükséged, hogy mind a két kisbabád elférjen rajta.

Ha nehézséged akad a szoptatással, vagy bizonytalan vagy a szoptatással kapcsolatban, akkor javasoljuk, hogy keress fel egy szoptatási tanácsadót, aki segíteni fog neked akár telefonon, akár személyesen.

Szoptatós párna kínálatunkat itt találod.

További szoptatós párna cikkeinket itt találod:

Szoptatós párna infografika

Bevallom, hogy én rajongok az infografikákért, a dolgok tényszerű, faék egyszerűségű bemutatásáért. A szoptatós párna infografika azoknak az édesanyáknak, várandós családoknak készült, akik szoptatós párna

Tovább olvasom »

Szoptatós párna kalauz

Kalauz a szoptatós párnákhoz A jó szoptatós párna támogat és ölel. Téged, a pocakodat, a hátadat, a cicidet és a kisbabádat is. A szopipárna lényege,

Tovább olvasom »
legszebb szoptatós párna_03

10 legszebb szoptatós párna

Szoptatós párna rengeteg féle van, mind színben, mind alakban, mind töltetben a lehetőségek száma szinte végtelen, legalábbis igen sok. A szoptatós párnát akár már a

Tovább olvasom »
Posted on Hozzászólás most!

10 legszebb szoptatós párna

legszebb szoptatós párna_03

Szoptatós párna rengeteg féle van, mind színben, mind alakban, mind töltetben a lehetőségek száma szinte végtelen, legalábbis igen sok.

A szoptatós párnát akár már a terhesség alatt is használhatod, így érdemes olyan darabot választani, ami igazán tetszik. Vagy illik az ágyneműhuzathoz. Vagy akár a leendő babaszoba színeihez.

A jó szoptatós párna támogat és szemet gyönyörködtet.

Szerintem ez a 10 legszebb mintájú szoptatós párna. (csak a huzatot válogattam, nem az alakot, és nem a töltetet.

Posted on

5 tévhit az újratölthető tasakról

5 tévhit az újratölthető tasakról

 

Íme 5 tévhit az újratölthető tasakról. Az elmúlt néhány évben nem csak berobbant a köztudatba a Squiz ételtároló tasak, de egyre népszerűbb és népszerűbb lett. A kisgyerekes szülők már nem nyúlnak automatikusan a boltok polcain található eldobható tasakú pürék után, hanem környezet barátabb és gazdaságosabb megoldást választanak, amit a Squiz gyümölcspüré tasakban találnak meg.

Az újratölthető, könnyen tisztítható ételtárolóba azt töltenek, amit csak jól esik nekik, a tasakok közül pedig a gyerekük ízlésének legkedvesebbet választhatják. Kétségtelenül egyre többen szeretik meg ezt a praktikus terméket, de még mindig vannak dilemmák az érdeklődőkben. Most ezeket szeretnénk szétoszlatni.

Mi az 5 leggyakoribb tévhit a Squiz újratölthető tasakkal kapcsolatban?

 

  1. Tévhit: Nehéz megtölteni

Valóság: Egy gyümölcs-vagy zöldségpürét elkészíteni a világ legegyszerűbb konyhai művelete. Bedobálsz minden hozzávalót a turmixgépbe, megnyomod a gombot, vársz egy percet, és már kész is a finomság. A Squiz tasakba beletölteni sem ördöngösség:
A tasak alján egy több rétegű zárócsík található. Húzd szét a kezeddel, majd egy marokkal tartva, a két szélét összenyomva épp megfelelő méretűre nyílik, hogy könnyedén bele tudd önteni a turmixgép kelyhéből a pürét. Az egész megtöltés nem telik bele többe 30-40 másodpercnél.

  1. Tévhit: Úgyis tönkremegy

Valóság: A Squiz márka a minőségbiztosítási elvei és a terméktesztelési eredményei alapján kb. 50 használatot garantál a felhasználók számára. Rendeltetésszerű használat mellett ennyi ideig fog szolgálni téged. Ezalatt az idő alatt a bolti, egyszer használatos csomagolásból 50-et dobnál a kukába, és a gyengébb minőségű újratölthető tasakokból is minimum 5-öt, 10-et használnál el.

  1. Tévhit: Nem fogja a gyerek használni

Valóság: Igaz, ami igaz, olyan étel vagy kiegészítő még nem született a világon, amelyet minden gyerek szeret. Gondoljunk csak arra, hogy sok kisbaba örömmel cumizik, és megnyugszik tőle, de mindenki ismer olyat is, aki hallani sem akar róla, hogy az a majszolgatható izé a szájába kerüljön. A Squiz újratölthető ételtasakot a legtöbb gyerek imádja, főleg, ha kedvére való pürék kerülnek bele és kedvenc állatának mintáját választották ki a szülők. A figurák kínálata széles, a tűzoltó kutyától az elefánton át a maciig. A gyerekek nagyon hamar megkedvelik, és megszokják, hogy mindig elérhető, ott van anya táskájában, akár a játszótérre, akár az orvosi rendelőbe, vagy utazni indul a család.

  1. Tévhit: Ki fog nyílni az alja

Valóság: A tasak alja egyetlen mozdulattal lezárható, és nem nyílik ki. A Squiz fejlesztői úgy alakították ki, hogy simítózár több rétegben zár, így ha nem tömted meg jobban, mint ameddig a jelzés mutatta, akkor nem történik ilyen baleset.

  1. Tévhit: Sokba kerül

Valóság: Éppen ellenkezőleg! A Squiz újratölthető ételtasak ár-érték aránya nagyon kedvező. Te is kiszámolhatod, mennyire gazdaságos és milyen sokat fogsz vele spórolni. Ha összeadod, mennyit költenél 50 db bolti tasakos pürére, és ebből mennyi a pürének és mennyi a csomagolásnak az ára, ami kiürülve azonnal a kukába kerül, szembetűnő az árkülönbség az újratölthető tasak javára. A Squiz bébiétel tároló tasakot csak egyszer kell megvásárolnod és 50 újratöltésnél már ingyen van. A 3-5-7 darabos szettek egyes darabjai pedig még kedvezőbbek. Ha pedig ez még nem elég, gondolj bele, hogy a beléjük kerülő gyümölcspürét is olcsóbban tudod elkészíteni házilag, mint amennyit a boltban kérnek érte.

Maradt még kérdésed? Írd meg nekünk bizalommal, és szívesen válaszolunk! Hiszünk a Squiz termékek kiválóságában, így nyugodt szívvel ajánljuk mindenkinek, akinek kisgyermeke van.

Ha szeretnél egy aranyos Squiz szettet, kattints ide és rendeld meg most! (ITT!)

Posted on

Vajon mikor fogja a Squiz tasak átvenni az uralmat?

squiz tasak

Vajon mikor fogja a Squiz tasak átvenni az uralmat?

Te is szeretnél gyermekednek mindig finom és egészséges falatokat adni? Mindezt úgy, hogy nem szennyezed a környezeted és nem vagy a pénztárcád ellensége?

Szinte látom, ahogy bólogatsz a monitor előtt ülve. Mi is szülők vagyunk, tudjuk, hogy megy ez. A tasakos gyümölcspürék olyan praktikus termékek, amelyeket pont nekünk, mindig rohanó anyukáknak találtak ki. Csak gyorsan felkapjuk, becsúsztatjuk a táska mélyére, és már indulhatunk is a gyermekünkkel, tulajdonképpen bárhova. Akár egy parkban tör majd rá az éhség, akár a kocsi hátsó ülésén, akár egy elegáns helyen, a tasakos gyümölcspüré mindenhol kulturáltan elfogyasztható. Nem maszatol, nem kell hozzá kanál és partedli, és ráadásul úgy finom, hogy egészséges is.

Egy a gond vele! Minden egyes adag elfogyasztása után egy hulladék keletkezik. Ez nem csak környezetszennyező, de roppant költséges is, hiszen a termékek csomagolását is velünk, vásárlókkal fizettetik ki a cégek.

Tudtad, hogy ennél sokkal jobban is járhatsz? Méghozzá a Squiz újratölthető bébiétel tasakkal!

Eljött az idő, hogy a Squiz átvegye a hatalmat!

Igen, a hatalmat, az eldobható, egyszer használatos tasakoktól, amelyek csak a szeméthalmot növelik, és a pénztárcánkat karcsúsítják.
Lehet, hogy még sosem számoltál utána, de mi megtettük: a gyümölcspüré ára kevesebb, mint a fele lenne a mostaninál, ha nem kellene minden alkalommal egy új, azonnal szemétté váló tasakot is kifizetned.

Oké, egy ilyen gyümölcspüré alkalmanként csak 200-300 Ft-ba kerül, de ha összeadod, hányszor költöttél már rá eddig is, biztos te is úgy vagy vele, hogy szívesen megtartottad volna annak az összegnek a felét. Főleg, ha ezzel a környezetnek is jót teszel.

A megoldás létezik, és hihetetlenül cuki!

A Squiz gyümölcspüré tasak lesz az igazi bajtársad. 50 alkalommal tölthető újra, tökéletes zár, tisztítása pedig pofon egyszerű. Csak egy öblítés a csap alatt, és már kész is, használhatod újra.

Az újratölthető tasak egyesével és különböző szettekben is kapható. Egyik minta bájosabb, mint a másik, nehéz választani. Ezért, no meg praktikus okokból, a szülők általában a több darabos szettek mellett döntenek. Így változatosabb, mindig van egy tiszta belőle a kezük ügyében, és persze kevesebbe is kerül darabja.

Mivel töltsd meg?

Bármivel, amit a kicsi szeret, és ami egészséges. Alma, banán, körte, barack, sárgarépa, cékla… bármelyik gyümölcsöt is választod, csak pürésítsd egy kis folyadékkal, töltsd a tasakba, zárd le egy mozdulattal, és már indulhattok is sétálni!

Milyen a Squiz tasak?

  • Praktikus – utazáskor, sportoláskor, kiránduláskor vagy bárhol, bármikor
  • Egészséges – saját magad készítette bébiétellel is megtöltheted
  • Spórolós – olcsóbb, mint az eldobható tasakok
  • Hulladékcsökkentő – 1 tasak kb. 50 alkalommal tölthető újra
  • Magas minőségű – Svájcban gyártott, 100 % európai eredetű alapanyagokból
  • Biztonságos – BPA, PVC és ftalátmentes

Neked még nincs, de szívesen megismerkednél vele? Nézd meg az aranyos mintákat és rendelj! 

Posted on

NapUp fejtámasz – Gyerek fejtámasz autóba

gyerek fejtámasz autóba

Mire jó a NapUp gyerek fejtámasz autóba?

Mert a gyerekes, hosszú autós utak egészen egyszerűen képesek felőrölni egy teljes idegrendszert pár óra leforgása alatt. A komfortjuk érdekében a leginkább hasznos tárgynak a gyerek fejtámasz autóba bizonyult.

Éppen ezért amikor a gyerekeink nagyon kicsik voltak, akkor éjszaka utaztunk. Csend volt és nyugalom, senki sem nyikkant meg egész úton, lehetett haladni.

Ennek persze hátulütője, hogy reggelre mind a ketten iszonyú fáradtak voltunk, mert ugye mi nem aludtunk az éjjel, hanem vezettünk. Mi akkor ezt éreztük megoldásnak.

A baráti beszélgetések a szülőtársakkal gyakran mennek át licitálásba, hogy ki szendvedett jobban az utazás során, és az elmúlt években egész jó kis gyűjteményt sikerült összeszedni.

  • egész úton a kis lábát kellett fogni (képzeld el a kicsavart karodat órákon kereszül), különben üvöltött a gyerek
  • minden vizet beleöntött az autósülésbe és nem szólt
  • csak Beatles-t lehetett hallgatni, különben nyöszörgött a gyerek, hogy a másik dal nem jó

A legextrémebb sztori, amit valaha hallottam…

De a kedvencem az, amikor a szülők megálltak az út szélén és tartották a gyerek fejét, hogy ne billenjen előre folyton az ülésben, miközben alszik. Én ennél furcsábbat még soha nem hallottam, bevallom. (Ez nem az a kisfiú, ez csak egy fotó, hogy jobban el tudd képzelni. 🙂 )

Mert a hosszú autós utak szinte legnagyobb kihívása, hogy a gyermek egyenesen maradjon az autós ülésben, ugyanis ekkor van a legnagyobb biztonságban.

Az ideális gyerek fejtámasz autóban a megfelelő pozícióban tartja a gyermek fejét alvás közben az autóban, úgy, hogy nem zavarja a gyermeket, nem szorítja meg és hagy elég helyet ahhoz, hogy a szabad mozgása legyen a fejnek, nyaknak.

Ez pedig a NapUp fejtámasz, mely egyedülálló módon törésteszttel vizsgált autós kiegészítő és szerintem a legkényelmesebb fejtámasz a piacon.

Itt írtam egy bejegyzést, hogy milyen extrém fejtámaszok kaphatók manapság.i

 

 

Gyerek fejtámasz autóba ebben a boltban is kapható.

Posted on

A szeméthegyen is túl, ott, ahol az ökomami túr…

A szeméthegyen is túl

A szeméthegyen is túl, ott, ahol az ökomami túr…

Minden a tavaly őszi ablakpucolással kezdődött. Valahogy akkor lett elegem abból, hogy nem tudom csíkmentesen letakarítani az ablakokat, ezért elhatároztam, hogy utánajárok, mi lehet A Titok. Igen, nagy A-val és nagy T-vel. Elmentem egy szupermarketbe, vettem egy szarvasbőrt meg egy autós ablaklehúzót (vagy bárhogy is hívják azt a fantasztikus eszközt, amelynek feltalálóját azóta is áldom). Majd végignéztem az ablakmosó folyadékokat, hogy kiválasszam a legjobbat – ha kell, a legdrágábbat, mit bánom én. Nos, a következő percek történései örökre megmaradtak bennem. Minden egyes flakon cimkéjét elolvastam, és nem hittem a szememnek: a háromszáz forintos és a háromszor annyiba kerülő is ugyanazt a három összetevőt tartalmazta.

Az még külön felbosszantott, hogy mindegyik ugyanolyan kiszerelésű volt – ilyenkor irigylem a férfiak egyszerű, logikus, gazdaságos észjárását, meg az ötliteres ablakmosó folyadékaikat, ami valahogy tökéletesen tisztára mossa a szélvédőt. Nos, ez volt az a pont, amikor elhatároztam: minden háztartási hulladékot megpróbálok minimalizálni azzal, hogy a lehető legnagyobb kiszerelésben vásárolom meg.

Persze, azzal még nem leszek ökomami, hogy az egyébként környezetszennyező, tehát nem lebomló vegyszereket nagy tartályokban veszem meg. De tettem egy lépést a háztartás szemét csökkentésére. (És nyitott vagyok arra, hogy a tiszta-csíkmentes ablak érdekében kipróbáljak teljesen természetes lemosókat is – elő a citrommal meg az ecettel!) Azóta a kamrában hegyekben áll a wc papír, a fürdőszoba zárható szekrényében pedig a vegyszer-arzenált tartom. A drogériákat, szupermarketeket pedig messze elkerülöm, és új beszerzési források után néztem.

Cél a nagyobb kiszerelés?

A műanyag flakonokat kis üveg tartókra cseréltem, és ezekbe porciózom ki az egyszerre megvásárolt, ötliteres folyadékokat.

A másik nagy felismerésem, hogy a vegyszereken túl az élelmiszerek csomagolásából képződött hulladékot is hatékonyan tudom redukálni azzal, ha nagy kiszerelésű dolgokat teszek a kosárba. Nyilván, ez nem újdonság, hiszen eddig is elképzelhetetlen volt, hogy egyesével csomagolt sajt snack-eket, vagy öt darab virslit vásároljak, esetleg külön csomagolt almákat válasszak. Most azonban tudatosan keresem a piacon elérhető zöldségeket-gyümölcsöket, kimérős magvakat, nagy zacskós tésztákat. Kis lépések, tudom. De legalább mozdulunk valamerre, nem igaz?

Idén karácsonykor kiapasztom a harmadik nagy szemétforrást, a csomagolópapír-tengert. Hogy a meglepetés izgalma mégis megmaradjon, mindenkinek egyetlen nagy zsákja lesz (újrapapírból, vagy textilből, mint a Mikulásé, igen), abban találja meg az összes ajándékát. Egy a lényeg: csomagolópapírt idén nem is veszünk, hogy nehogy mégis elcsábuljunk, és szenteste előtt minden kis dobozt külön bevonjunk olyan papírral, amelyet pár óra múlva apróra szaggatva kidobunk a kukába.

Persze, vannak további terveim is, hiszen, mint mondtam, ott, annál az őszi élménynél valami „bekattant”. Most átmenetileg elégedett vagyok azzal, hogy elindítottam egy folyamatot, egy törekvést, azért, hogy a házunk (mely egyébként egy környezettudatosan felépített otthon) minél kevesebb szemetet termeljen. De rettegj, szeméthegy, én addig nem nyugszom, amíg a lehető legkisebb dombbá nem simítalak!

Posted on

Ez nektek bababarát?

Ez nektek bababarát?

Majd én segítek, hogy tényleg az legyen!

November elején a Balatonnál töltöttem egy wellness hétvégét a közel háromévesemmel. Nyilván felvetődik a kérdés, hogy miért tesz ilyet az ember lánya, ha tudja, hogy tombol a dackorszak. Jó, hát nem tudom megmagyarázni, jó ötletnek tűnt, és készpassz.

Horror rémálom lett belőle, pedig a panoráma, az ételek és az idő is szuper volt. Kínomban már csak mosolyogtam, (meg persze kedvesen odaintettem az engem… ööö ja, nem, a fetrengő fiamat bámuló férfikompániának), és listát készítettem azokról a dolgokról, amelyek szerintem bababaráttá tesznek egy hotelt.

Ne mondja senki, hogy nagyigényű vagyok, és azt sem, hogy minek megyek nyaralni kisgyerekkel, csak nevessetek velem…

Szoba felszereltsége. Bármi jó lehet, ami törhetetlen, vízhatlan, mosható, egyetlen darabból áll, és – ha ennek ellenre mégis sikerül tönkrevágni, – olcsón és könnyen beszerezhető.

Szoba elhelyezkedése. Legfelső szint. Vagy bármelyik eldugott sarok, ahol a madár se jár, a takarítónő is csak minden másnap, a megvető tekintetű okos emberekről (vagy akik több, mint 30 éve nem láttak hároméves gyereket) már ne is beszéljünk. A potenciális bulikák helyszínétől is jobb minél távolabb tenni a gyerekeseket, no nem azért, hogy a kisded békében aludhasson, hanem azért, hogy a harsányan kacagók hallatán a szülőpáros ne sárguljon az irigységtől.

Ajtózár. Bármi, amit el lehet dugni vagy be lehet kapni, az eltűnik és rágott lesz. Sem a kulcs, sem a kártya nem gyermekbarát. Ha ráadásul egy van belőle, akkor… a második estére már garantáltan egy sincs belőle. Célszerű az ajtózárat is bomba- és gyermekbiztosra gyártani. Bármit is jelentsen ez.

Minibár. Zárható. Vagy üres. Ha ez túl nagy kérés, akkor legalább legyen ingyen rövidital bekészítés feszült anyáknak. Viccen kívül.

Tévé. Lehetőleg magasan a falra szerelve. Csak gyerekcsatornákkal, törhetetlen, vízálló (nyál-álló) távirányítóval.

Babaágy. Értem én, hogy egy mobil utazóágy fillérekbe kerül a svéd bútorboltban, de egy kétéves ezt a fekvőalkalmatosságot már kevésbé tolerálja. Helyette befoglalja a nagyágyat, ami ezért nem árt, ha alacsony, és hatalmas.

Szórakozás és étkezés

Babamedence. Alap. Csúszásgátló gumiszőnyeggel a szélein, vagy ha ez nem megoldható, akkor állandó orvosi ügyeletessel. A wellness recepciójáról kikérhető felfújhatós bizbaszokkal és egyéb törhetetlen műanyag vackokkal – hogy a szülőnek ne kelljen elhoznia, vagy ha már megtette, a szobából lehoznia ezeket.

Játszószoba. Rendszeresen fertőtlenített játékokkal, téphetetlen könyvekkel, nagyobbaknak csocsóval. Ha a felszereltség nem megoldható, akkor elég, ha az egész kuckó hangszigetelt és gumifalú.

Gyerekmenü. A svédasztal a legjobb megoldás. Csak minden nap legyen rizs, üres tészta, a natúrnál is natúrabb hús, és szobahőn tartott mentes víz. Az asztalon ne legyen terítő, üvegpoharak, kések. Az asztalt nem árt egy paravánnal eltakarni ööömm… az éttermen belüli nagyobb térre helyezni – olyan embert ugyanis még nem láttam, aki ne hasalt volna el az etetőszék lábában…

Játszótér. Alapberuházás a felnőtt vendégek elégedettségének eléréséhez. Gumiszőnyeggel, homokozóval, hintával, nem túl veszélyes mászócuccokkal, mindezt valami üvegfalú kávézó tőszomszédságában, ahol anya meg apa lepihenhet – most őszintén, ki látott már játszótereket örömmel látogató nagykorúakat?

Pelenkázó. Kényelmes székkel a szoptatáshoz, egy mikró a tápszer melegítéséhez, a helységen belüli wc-vel. Ha túlzó a váradalom, akkor egy kedves, megbízható, türelmes hotel alkalmazott is megteszi, aki képes megakadályozni a poronty helyváltoztatását az alatt a húsz másodperc alatt, amíg anya pisil, betétet cserél, megnézi magát a tükörben, és egy mélyet sóhajt.

Shop. Ahogy a latin mondás is tartja: Elfelejtem, tehát vagyok. (Vagy nem így van?) Lássuk be, mindig van valami, amit elfelejtünk bepakolni, vagy éppen kifogy a készlet. Ezért nem árt, ha alapvető babaápolási cuccokat is lehet venni a helyi kis üzletben (pelenka, popsitörlő, néhány bébiétel fajta…)

Egy generációval idősebb nőrokonaim szerint könnyen orvosolható a problémám: ők sem mentek sehova a gyerekekkel, hát én is maradjak otthon, ki fogom bírni. Ami amúgy kétségtelen. Mégis, nem hiszem, hogy egy évtizeden át hiányolnom kellene a magyar tenger, a hegyek, vagy éppen az alföldi táj szépségeit. Útra kelek hát, ha másért nem, hát azért, hogy felkutassam hazánk valóban gyermekbarát hotelét.

 

Posted on

A legklasszabb és legszörnyűbb karácsonyok világszerte

A legklasszabb és legszörnyűbb karácsonyok világszerte

A legklasszabb és legszörnyűbb karácsonyok világszerte – és amit érdemes ezekből eltanulnunk vagy kihagynunk!

Karácsony. Ki tudja, mit ünneplünk ilyenkor? Nem, nem a gazdagon megterített asztalt. Nem, nem is a zárva tartó boltokat, sem a hullafáradt anyákat. Hanem Jézus születését, a reményt és a békét, meg a szeretetet. Ezt persze mindenki máshogy értelmezi, sőt, nem csak országonként, hanem régiónkét, családonként, sőt, házanként is eltérnek az ünneplési szokások. (Ezért lehet olyan „jókat” veszekedni decemberben – még egy tucatnyi ember sem tudja összhangba hozni az ajándékozási, dekorálási, étkezési hagyományait.)

Azért nagy vonalakban mégis csak vannak úgymond ország-specifikus szokások: egyik vidám, másik furcsa, de fussunk végig néhányon, hátha van, amit érdemes eltanulnunk – vagy hálát adhatunk, hogy nálunk nincs ilyen szokás.

Más népek különös, furcsa, vagy épp meghitt szokásai

Spanyolországban például a Télapó hozza az ajándékot, január 6-án pedig a három bölcset várják a gyerekek, akik szintén ajándékokkal érkeznek. (Te jószagú málnabokor, az kétszer annyi ajándékot, és persze dupla pénzköltést jelent! De jó, hogy nem vagyunk spanyolok!) Ennél már csak a lettek „rosszabbak”: náluk a Mikulás a szentestétől számított 12 napon át hozza az ajándékot a gyerekeknek!

Our Ukraine tree is adorned with... - Frederik Meijer Gardens & Sculpture  Park | FacebookÉn személy szerint annak is örülök, hogy nem Norvégiában élünk: ott ugyanis a családok körültáncolják a feldíszített fenyőfát, miközben karácsonyi dalokat énekelni. (Most elképzeltem ezt, és nagyon nevetek!) Ja, meg persze az sem rossz, hogy nem Ukrajnában ünneplünk: itt ugyanis a karácsonyfa díszei között megtalálható a műpók és a műpókháló is. Karácsony reggelén pókot találni a karácsonyfán a hiedelem szerint szerencsét jelent.

Libanonban, úgy tűnik, még megvan a karácsony eredeti üzenetére való emlékezés: szép szokás, hogy a családok karácsony előtt egy hónappal gabona magvakat ültetnek, amit december 24-én a karácsonyfa és a karácsonyi barlang (amely Jézus születési helyét jelképezi) köré helyeznek. Csehországban is meghitt lehet az ünnep: a csehek ugyanis úgy tartják, hogy szenteste csodák történnek. A Mikulás érkezését a gyermek Jézus jelzi kis csengettyűjével.

Van, ahol nem kell a hóakadályok miatt aggódni, vagy azon pörögni, a kis Szuzi hogy gurul majd el a nagyiig: nem is tudják, milyen szerencsések azok, akik nyáron ünnepelhetik a karácsonyt! Az ausztrálok például a karácsonyi vacsorát a szabadban fogyasztják, majd lemennek a tengerpartra, vagy krikettet játszanak. De nem csodálkoznak azon sem, ha megjelenik a Mikulás: természetesen szörfön! Új-Zélandon pedig a többség a szabadban piknikezik, vagy a tengerpartra megy, és hideg sonkát, valamint jégbe hűtött sört fogyaszt. Madagaszkáron is meleg van ilyenkor, de az utcákat műhó lepi el. (Rafinált, ez nálunk is lehetne így, kiegyeznék vele…)

Az írek és a belgák ilyenkor is adnak a hangulatnak: náluk a karácsony nem (sem) képzelhető el sör, és egyéb alkohol nélkül. (Van az a pillanat, amikor ezt a magyar anyák is szívesen behoznák a karácsonyi hagyományok közé, vagy tévedek?) De a svédek sem maradnak el, ha a bensőséges ünneplésről van szó: szenteste a családi vacsora előtt szaunáznak egyet, majd a vacsora után mindenki egyszerre bontja ki a karácsonyfa alá tett ajándékokat.

Christmas and bananasA portugálokkal is sokan cserélnének szerintem: ott a karácsonyi ünnep egyetlen napig tart. Indiában pedig (ahol a karácsony annak ellenére hivatalos nemzeti ünnep, hogy a teljes népesség csupán 3 százaléka keresztény) a kisebb településeken fenyőfa híján banán és mangófát díszítenek fel. (Hmmm.)

Nos, a látszat ellenére nekünk, magyaroknak is vannak jó, követendő szokásaink.

Karácsonykor a legtöbb családnál van egy bevett menü (nálunk például nincs ünnep halászlé nélkül, de a rétes, a beigli, a töltött húsok is ott vannak az asztalon), gyújtanak gyertyát vagy feldíszítik a lakást fényekkel, meglátogatják egymást a családtagok, és december 24-én a gyermekek ajándékot kapnak.

Jézus születésének tiszteletére sok helyen Betlehemest adnak elő a kicsik, az idősebbek éjféli misére mennek. Ilyenkor a magyarok is adakozóbbak: sok-sok jótékonysági eseményen vesznek részt, vagy adnak adományokat a náluk rászorultabbak számára. Ennél többet nem is várhatunk egy ünneptől: a legfontosabb a pihenés, egy pici lassítás, egymás megajándékozása – nem feltétlenül drága tárgyakkal, de idővel, jelenléttel, meleg szavakkal.

Posted on

Ezt kell tudnod a csomagolóanyag spórolás kiszámításához

csomagolóanyag spórolás

Mennyi eldobható csomagolóanyagot spórolhatsz meg egyetlen Snack’n’Go ételcsomagolóval?

Én így számolok: csomagolóanyag spórolás kiszámítása

Többet, mint gondolnád. A legnagyobb Snack’n’Go csomagolónk 18 x 18 cm méretű. Ebbe 1 zsemléből készült szendvics vagy két darab kenyérszeletből készült szendvics fér bele. Ez 0,36 méter hosszú alufólia vagy frissentartó fólia csíkot jelent (minden adag szendvicsre számolva).

0,36 x 360 nap = 130 méternyi eldobható csomagolóanyag.

Ez kb. 6,5 tekercs egyszer használatos csomagolóanyagot jelent.

És árban? 6,5 tekercsnyi alufólia kb. 3100 Ft (pl. HEWA 20m-es kiszerelés) 1 évre számolva, míg a Snack’n’Go ételcsomagoló 2.990 Ft egyszeri zöld befektetés és több évig(!) teljesít.

Ha több szendvicset eszel, akkor nyugodtan szorozd meg az adago számával a kidobott csomagolóanyag árát.

Neked is kijön a matek?

Snack’n’Go csomagolókat itt találsz.

Posted on

5+1 levendulás ajándékötlet

5+1 levendulás ajándékötlet

5+1 levendulás ajándékötlet

A levendula legalább annyira megosztó, mint a pacal. Lehet irtózni tőle és lehet imádni, de „csak kedvelni” és „hát, nem is tudom”-ozni nem. Nem vicc: aki nem szereti a „molyirtót”, azt ki lehetne üldözni a világból egy csokor (mit egy csokor, egy szál!) levendulával… aki viszont szereti, az vágyik az illatára, látványára, ízére, enné, inná, kenné…Íme 5+1 levendulás ajándékötlet.

Ezért levendulát csak akkor ajándékozzunk, ha biztosan tudjuk, hogy az illető rajongó! No, de ha ezt tudjuk, még akkor is ezer meg ezer lehetőség közül válogathatunk, hiszen a lila virágot ételektől, italoktól, illatszereken át mindenbe beleteszik!

Jó hír viszont, hogy elég a megajándékozott egy-két tulajdonságát ismernünk. Érzékeny-e a bőre, védi-e a környezetét, szeret-e sütni-főzni, vagy van-e a fürdőszobájában kád, és máris közelebb kerültünk a megoldáshoz.

Ez az 5+1 levendulás ajándékötlet:

  1. Állítsunk össze egy levendulás gasztro csomagot. Vegyünk egy úgynevezett „virágszedő kosarat” (ez később is megmarad, és hasznos lesz egy levendulaaratás alkalmával), béleljük ki natúr színű raffiával és pakoljuk meg isteni levendulás csokival, teákkal (különféle gyógynövényekkel és virágokkal párosítva más-más illatot és ízt ad), kekszekkel. De készíthetünk házi szörpöt, vagy rozét. Egy kis marék lila virágot tegyünk a borba, két nap múlva szűrjük le, mennyei fröccs készülhet belőle. Levendulás pillecukrot vagy kandírozott levendulát is magunk készíthetünk, ha tudjuk, hogy a szerettünk vevő a különlegességekre és a kézzel készült dolgokra. Ha levendulás édességre vágyunk, és magunk akarjuk elkészíteni, ügyeljünk a mennyiségre: ebben is igaz a mondás – a kevesebb több!
  2. A levendulás illatszerek nem csak nőknek, férfiaknak is kiváló ajándék lehet. Próbálkozhatunk fürdőgolyó készítésével, vagy egyszerűbb, ha testradírt kreálunk (ha testre használjuk, dolgozhatunk sóval, ha arcra, akkor barna cukor legyen a radírunk alapja). Ha erre nincs időnk, vagy bátorságunk, vásárolhatunk natúr levendulás termékek közül: a szappantól a samponon át az ajakápolóig.

Minden korosztálynak…

3. Egy kisebb egészségügyi csomaggal is kedveskedhetünk, ha úgy adódik, hogy a szerettünk álmatlansággal, nyugtalansággal vagy éppen valamilyen gyulladással küzd. Egy levendulás szempárna vagy egy kis üveg illóolaj, esetleg egy nyugtató tea meghozza a békés álmokat, egy levendulás tönkölypárna pedig ízületi gyulladásokat csökkent vagy menstruációs görcsöket old.

4. A konyhában otthonosan mozgók biztos örülnek egy levendulás szakácskönyvnek (már két nagyszerű kötet is van a piacon, amelyben nem csak hagyományos recepteket olvashatunk, hanem ételallergiásoknak készült ételek leírását is megtaláljuk), egy adag bio levendulának (melyet kifejezetten sütéshez-főzéshez használhat). Kiváló ötlet a levendulás kötény, bögra, tányér, szalvéta vagy tálca. Ebben az esetben is vegyük figyelembe a megajándékozott ízlését: a levendulás dolgoknak ugyanis nem minden esetben liláknak lenniük, és nem is mindig „tetőtől talpig” virágosak. A minimalizmus hívei számára elég lesz, ha csak utalásszerűen van egy kerámián vagy textilen a szeretett virág.

5. Ha élményt szeretnénk ajándékozni, vegyünk egy szalmakalapot, és rejtsünk el benne egy kupont, melyet a levendulamániás ismerősünk beválthat: egy eldugott kis levendulásban arathat egy nagy csokor virágot. Rendszeresen kertészkedőknek akár beszerezhetünk egy levendulás metszőollót, esetleg egy strapabíró, vízlepergető anyagból készült kerti kötényt. Vagy szervezzünk neki levendulás baracklekvár-főzést, esetleg fizessük be egy ehető virág főzőkurzusra, amely fantasztikus élmény egy virágkedvelőnek, még akkor is, ha nem profi a konyhában. Végül, de nem utolsó sorban emlékezetes lehet egy kertmozis este is, ahol egy érdekes útifilmet vetítünk le egy előre elkészített nagy vászonra – persze, ehhez az estéhez „kötelező elem” egy jeges levendulaszörp, vagy egy lédús gyümölcsdarabokkal díszített és egy csepp levendula sziruppal ízesített limonádé.

A levendula örök.

+1) A levendula örök. Nem csak nyáron adhatunk levendulás ajándékokat, hanem ősszel és télen is. Egy kreatív boltban vásárolható átlátszó műanyag gömbbe öntsünk levendulát (esetleg egy kis rózsaszirommal keverve), kössünk rá szatén szalagot, és máris kész a levendulamezőket idéző karácsonyfadísz. Jó ötlet lehet egy bio szobaillatosító gyertya, amely a nyarat idézi a fogcsikorgató hideg estéken. Egy levendulás kávéval (vagy levendulás sziruppal, esetleg vajas-levendulamézes kenyérrel) pedig a szeretett személy akár minden reggel érezheti magát Provence-ban.

Levendulás termékek a webshopban.

 

Fotó és az 5+1 levendulás ajándékötlet: www.kallavender.hu

Posted on

Advent 2017 – nem személytelenül, hanem szeméttelenül

Advent 2017 – nem személytelenül, hanem szeméttelenül

Advent 2017 – nem személytelenül, hanem szeméttelenül

Közhely, de igaz: a gyerek nem a szép szóból vagy a fenyegetésből ért, hanem a szülői mintából tanulja meg a legtöbbet az életről, az őt körülvevő világról. Legyen szó étkezésről, sportról, a másokkal való kommunikációról, vagy egy ünnep megéléséről, egy biztos: a gyermek úgy fogja érezni, látni, gondolni, és (jaj nekünk!) továbbvinni a dolgokat, ahogyan azt tőlünk eltanulta.

Nekünk, szülőknek különösen nehéz a dolgunk akkor, amikor új családi hagyományokat szeretnénk teremteni, vagy csak egyszerűen tompítani akarjuk a külvilág nyüzsgő, számító, pénzéhes hatásait. Kihívás. Főleg egy-egy ünnep alkalmával. Mert persze könnyű lenne sodródni az árral, mindent megvenni vagy megtenni, amit „szokás”, amit „kell” vagy „illik”. Mégis, némi extra erőfeszítéssel érdemes egy kicsit családiasabbra, egyedibbre, emberire venni a figurát.

A közelgő Advent egyébként is kínálja a lehetőséget az elcsendesedésre, a családi kuckózásokra, a lelki dolgok átadására, a tanításra. Miért ne használhatnánk ki ezt mindezekre egyszerre: taníthatjuk a környezet védelmére, a család fontosságára, az ünnepi készülődésre, és a türelmes várakozásra a gyermeket!

Szervezzünk idén egy családi-élmény alapú, hulladékmentes, ugyanakkor tanító és nevelő Adventet! (Biztos van otthon 24, akár nem egyforma befőttes üveg, amibe nem került a nyáron semmi… átmenetileg szolgálat adventi kalendáriumként, nem igaz? Béleljük ki sütő- vagy szép rizspapírral, és máris megakadályozzuk a meglepi-kukucskálást…)

Íme egy lehetséges variáció az adventi kalendáriumra:

Kezdjük a készülődést egy kis nyugival: nézzünk együtt filmet! Írjunk egy filmcímet egy cetlire, (és persze gondosan szerezzük is be a mozizós estére), és nézzük meg együtt a gyerekekkel. A popcorn készülhet együtt!

Adjunk át „könyvtári meghívót” a csemetének – ezen a napon beiratkozunk a könyvtárba, és elmagyarázzuk, hogy nem szükséges mindig megvennünk a könyveket, jobb, ha kikölcsönözzük őket, hisz az újra felhasználás környezetbarát!

Nem adventi kalendárium az adventi kalendárium édesség és finomság nélkül. A külön-külön csomagolt csokik helyett vegyünk a piacon diót, mogyorót, kesut, vagy aszalt gyümölcsöket. Közben elhangozhat a tanítás is: nézzünk utána a neten, mi hol terem, hogy aszalnak, tartósítanak az emberek, és olvassunk el együtt egy erről szóló írást.

Szervezzünk otthon kuckózós, kreatívkodós, kifestős estét. Nyomtassunk mindenkinek kedvére való színezőt (igen, a felnőtteknek is), és tegyünk be valami komolyzenét, jól fog jönni az elmélyüléshez.

Vegyük elő a termoszt, a bakancsot, és induljunk együtt egy őszi erdei sétára! A minőségi idő nagyon fontos, pláne, ha a szabadban töltjük, szeretteink társaságában. Gyűjthetünk falevelet is, de akár csipkebogyót is, mert a közös hecsedli főzés is nagyon jó program ám! Apropó, erdő, termés, gyűjtögetés. Mondjuk el a gyermeknek, mit szabad és mit tilos tenni egy erdőben (tűzgyújtás, szemetelés, védett állatok és növények gyűjtése)!

A tél beálltakor szinte kihagyhatatlan lélekemelő élmény a kandallóban ropogó tűz bámulása… Ha nincs otthon kandalló vagy kályha, „hívassuk meg” magunkat egy baráthoz, vagy keressünk egy kedves kis csárdát, ahol van a házon belül tűz. Vegyük át egy kicsit részletesebben, hogyan kell tüzet gyújtani, a gyermek biztosan élvezni fogja, ahogy felépítjük a kisebb-nagyobb fadarabokból, gyújtósokból a rakást, majd meggyújtjuk azt!

Rejtsünk el a kalendáriumban egy kottát, amelyet együtt énekelhetünk el, ha pedig valaki hangszeren is játszik a családban, kész is a hangulatos este!

Humorral sok feszültség oldható!

Egy-egy naphoz tehetünk vicceket, vagy fejtörőket, hadd agyaljon vagy kacagjon rajta a csemete!

A karácsony felé haladva fontos, hogy egyre inkább közeledjünk testben és lélekben is egymáshoz, ezért bevethetünk akár egy szépítkezős napot (a lányoknak hajmosással vagy hajfonással, de ezen az estén akár kiválaszthatjuk a karácsonyi ünneplő ruhát is), a fiúknak pedig egy közös focimeccs, vagy birkózós-csikizős játszadozás dukál!

Néha nem árt lajstromba venni, mit szeretünk a másikban, vagy miért vagyunk neki hálásak. Miért ne tarthatnánk egy hála napot így, advent idején? Mások ország-városoznak, mi meg körbeüljük az asztalt, és csupa kedvességet írunk egymásról. Talán máskor nincs idő vagy energia arra, hogy őszintén elmondjuk szeretetteli gondolatainkat egymásnak. No, de az advent éppen erre jó!

A zsúfolt bevásárlóközpontokban szaloncukrot vagy díszeket vásárolni kész rémálom, ráadásul valahogy mindig olyan hektikusra sikerül a végeredmény. Idén csináljuk magunk a mézeskalácsot, a csokit, és a díszeket is. Az adventi kalendárium ezen a napon tartogasson néhány alapvető kelléket, glittereket, kiszúrókat, karácsonyi papírokat… és már kezdődhet is az emlékezetes este!

A karácsonyfa vásárlást ne halogassuk az utolsó pillanatra, legyen az is az adventi elcsendesedés egy kedves eseménye. A díszítés egy új családi hagyomány lehet, érdemes meghitté, emlékezetessé tenni.

Jó készülődést!

Posted on

Kiállítások és programok Pest megyében

Kiállítások és programok Pest megyében

Kiállítások és programok Pest megyében

Ovi, suli, magánóra, túlóra, edzés, szerviz, gázóracsere, bevásárlás. Egy-egy mozgalmas hét után néha azon filózom, hogy hogy élte túl a gyerek, hogy csak minimális minőségi időt töltöttünk együtt?! Egyik rémálmom, hogy már csak fényképről ismer fel, és amikor bekukkant a konyhába, és meglát szétesve, rohangálva, azt hiszi, valami idegen ugrott fel hozzánk.

Persze, sokszor elhatározom: ezek után a hetek után behúzom a kéziféket és egy „lassabb” hétvégével új iramot adok az életnek. Nos, ez nem mindig sikerül, de az biztos, hogy ha mégis összejön, akkor az sokáig emlegetett élmény lesz a gyerekeknek. És, őszintén szólva, nekünk, szülőknek is… hiszen hiába jelent sok szervezést, nekünk akkor is az ő örömük az igazi öröm és feltöltődés. Ezeken a „lassú” hétvégéken egy közeli kirándulóhelyet nézek ki magunknak: egy kiállítást, ami érdekli a gyereket, egy jó helyet, ahol finomat ehetünk, és egy gyerekbarát kávézót, ahol tíz percre szusszanhatunk egyet a férjemmel. (Bevallom, egy kicsit kényszeres vagyok, és amióta gyerekem van, nem sok helyet adok a spontaneitásnak… a család ebből annyit vesz észre, hogy minden patent módjára meg van szervezve, hmm, hát, igen, nincsenek véletlenek…)

Most akkor hová menjünk?

Össze is gyűjtöttem néhány kiállítást, melyet Pest megyében érdemes felkeresni, igyekeztem külön fiús és külön lányos tematikájút is válogatni.

A fiús anyák és apák kedvence lehet a Miniversum, mely hétfőtől vasárnapig 10-18 óráig van nyitva (iskolai szünetekben még tovább, 9-19 óráig) az Andrássy úton, a Krausz palotában, és amely gyakorlatilag egy hatalmas, gyönyörűen kidolgozott és részletgazdag, folyamatos mozgásban lévő terepasztal, amin Magyarország, Ausztria és Németország tájai, egyes nevezetességei kb. százszoros kicsinyítésben elevenednek meg. A terepasztalokon túl van játszóház, és a szülők egy kávézóban ülve várhatják meg izgága csemetéiket. Ha nagyon megtetszett a hely, érdemes itt tartani a gyermek születésnapját is. A hely akadálymentes, kerekesszékkel is megközelíthető.

Műszaki érdeklődésű kisfiúknak érdekes lehet a diósdi Rádió- és Televízió Múzeum, amelyet a Kőbányai úton találunk meg, és hétfő kivételével 10-16 óráig látogatható.

A földrajzi beállítottságú, kalandok iránt érdeklődő fiúkat pedig várja az érdi Magyar Földrajzi Múzeum (nyitva a hétvégén 10-18 óráig, és a belépő konkrétan egy fagyi ára, vagy még kevesebb: felnőtteknek egy százas, gyerekeknek ötven forint, az érdi gyerekek pedig ingyen látogathatják).

A Medveparkon túl…

A zenerajongó fiúknak kihagyhatatlan a ceglédi Dobmúzeum, melyet így ajánl az egyik látogató: „Egy nagyszerű élménnyel lesz gazdagabb, aki meglátogatja Kármán Sándor magángyűjteményét. A gyűjtő maga vezeti vendégeit körbe a ritkaságok között. Minden kiállított dob egy külön történet.” A gyűjteményt a Szabadság tér 5. alatt találjuk.

A hajózásért és az öreg autókért ácsingózó gyermekünket Örkénybe vagy Vácra érdemes elvinnünk: előbbi egy oldtimer kiállítással vár, utóbbi pedig a Tragor Ignác Hajótörténeti Gyűjteménynek ad helyet.

A Gödöllői kastély jó ötlet, ha kislány és kisfiú is van a családban, mert amíg a kislányok gyönyörködhetnek a hercegnőcis lakosztályokban, addig a fiúkat egy mezgazdasági eszköz- és gépmúzeum várja, három állandó kiállítással: A mezőgazdaság eszköz- és gépfejlődéstörténete (itt működő gépek és berendezések láthatóak), Az élelem megszerzésének és termelésének története, és A magyar mezőgazdasági gépgyártás. A szentendrei Skanzen is jó program gyerekekkel, itt fiúk is és lányok is találnak maguknak nézni- és kipróbálnivalót. A veresegyházi Medvepark is hasonló: kisvasút, állatsimogató is várja a gyermekeket és persze a felnőtteket is.

Lányos programnak választhatjuk a Füvészkertet, mely egy csodásan rendben tartott botanikus kert patakokkal, tavakkal, szigettel, aranyhalakkal és pálmaházzal, a nyolcadik kerület mélyén, ahol senki sem számítana rá. Nemrég épült benne egy érdekes kis játszótér is, amit kicsit nagyobb és nyugodtabb gyerekek madárlesként is használhatnak.

Gipszsüti, ehető süti

A Chefparade workshopjain is jól fogják érezni magukat a kislányok: először mindenki megtervezheti és kifestheti a maga süteményét – gipszből. Majd a főzőtéren ugyanezt a süteményt el is készítheti, ki is dekorálhatja – csak össze ne keveredjen a kettő! Jó hír: sem előre bevásárolni, sem takarítani nem kell a helyszínen!

A Láthatatlan Kiállítás egy iskolásnak vagy egy kiskamasznak igazi szórakozás. A negyedóránként induló (látássérültek által) vezetett túrán nem lehet látni semmit. Csak tapintani, szaglászni, hallgatni és persze találgatni, hogy éppen merre járunk: piacon, utcán, egy kávézóban vagy otthon a konyhában… A talpig sötétben teljesen felnyílik a látogató szeme: kiderül, mennyire fontos a látás, milyen sok információt kapunk a szemünkön keresztül!

A fővárosban és környékén talán nincs olyan hely, amelyet ne lehetne a gyermekek számára is izgalmassá és „gyerekbaráttá” tenni (nem csak kiállításokkal, de túrákkal és koncertekkel, rengeteg ingyenes programmal). Szóval, tekintve, hogy évente „csupán” félszáz hétvégét „kell” leszerveznünk és szórakoztatóvá tennünk, ezt akár minimális utiköltséggel, Pest megyében is megtehetjük.

Posted on

Nem „tök”mindegy, mit ünnepelsz!

Nem „tök”mindegy, mit ünnepelsz!

Sokszor egészen elképesztő dolgok lesznek divatosak. Parókák, melyek alatt annyira viszket a fejbőr, hogy az uraságok pálcával vakargatják a fejüket. Fűzők, amelyek úgy elszorítják a lányok derekát, hogy azok ájultan esnek össze – de semmi baj, mert erre az esetre mindig van valakinél repülősó… De divattá lett még a csont sovány modell is, akit kamaszlányok milliói bálványoznak és utánoznak, néha egészen a halálig koplalva. Nemrég pedig bekúszott az életünkbe a Halloween: a szellemek, a sötétség és a félelem ünnepe.

Érdekes, nem? Minden elkövetünk, hogy porontyunk ne féljen a sötétben, ne álmodjon rosszat, nyugi meséket mormolunk neki, miközben szinte kézen fogva vezetjük át Álomországba… aztán jön egy hóbort, egy ünnep, mely gyakorlatilag a félelemkeltés majdnem minden eszközét felvonultatja, és mindenki bekattan. Már az oviban is feketébe öltözős, hatalmas pókokkal meg rémisztő fejekkel dekorált „bulikat” tartanak, a szülők és az óvodapedagógusok pedig lelkesen-kevésbé lelkesen, de áldoznak a Halloween oltárán – pénzt, időt, energiát. Miért ne, olyan jó buli, nem kell mindent annyira komolyan venni!

Nem kell? Hát, akkor nézzük meg, mit is ünnepelünk Halloweenkor, honnan ered ez az ünnep? Egy vélekedés szerint a kelta papok (a druidák) a megfélemlített embereket arra kényszerítették, hogy éjfélkor adjanak nekik feláldozásra egy gyermeket. Az erre kiszemelt család ajtaja elé raktak egy kifúrt és kivilágított tököt. Ha a ház lakói nem teljesítették a kívánságot, gyilkos bosszúra számíthattak. A gyermekáldozatot óriási szalma- vagy rőzsekötegbe kötözve elevenen égették el. (Más leírások szerint ilyenkor csak termény és állatáldozatot mutattak be a druidák, főként macskát.)

A töklámpás eredete

A töklámpás eredete sem éppen egy gyermekbarát történet. Egy ír legenda szerint egy szép napon egy részeges kovácshoz odament az ördög. Jack kérte, hogy még mielőtt elviszi magával a pokolba, másszon fel az ördög egy fára, és hozzon egy almát. Az ördög felmászott a fára, Jack pedig egy keresztet rajzolt a fatörzsre, mert tudta, hogy attól fél az ördög. Az ördög végül megígérte, hogy ha leengedi őt a fáról, gondoskodik róla, hogy a bűnös életű Jack ne kerüljön a pokolba. A kovácsot a halála után azonban sem a menny, sem a pokol nem engedte be. Részeges és bűnös élete miatt a menny kapuja záródott be előtte, a csínytevése miatt pedig az ördög haragudott meg rá. Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszautat az élők világába. Így kapott egy örökké izzó tűzcsóvát, melyet egy kivájt takarmányrépa belsejébe tett. Ezt a takarmányrépát váltotta fel Amerikában az ott termő és népszerű nagy, sárga tök, mely azóta is a Halloween egyik legfontosabb jelképe.

Elrabolt gyerekek?

A sátánisták ma is ezt a napot, október 31-ét tartják fő ünnepüknek, és Amerikában úgy tartják, sok eltűnt kisgyermeket a sátánisták rabolnak el okkult praktikájuk gyakorlásához, rituális gyilkosságokhoz. Mások szerint ilyenkor az élők és a halottak közötti határ elvékonyodik, ezért kell rémisztő jelmezekbe öltözve elriasztani a holtakat. Hogy ezt igaznak tartjuk-e vagy sem, jogunk van eldönteni. Az viszont vitathatatlan tény, hogy ez az ünnep régen is és ma is a halál szellemiségéhez kapcsolódott.

A kereszténység elterjedésével a pogány ünnepeket nem tiltották be (gondoljunk csak bele, hogyan is lehetett volna ezt kivitelezni?), inkább megpróbálták keresztény tartalommal megtölteni. Így a pogány halottkultuszról szóló ünnepet a halottakról, a feltámadás reményéről való megemlékezéssel kötötték össze. 835-ben a római katolikus egyház november 1-jét mindenszentek ünnepének nevezte ki. Később az egyház november 2-át is szent nappá, a halottak napjává nyilvánította. A pogány és a keresztény szokások, hiedelmek „elkerülhetetlenül” keveredtek, annak ellenére, hogy a keresztények elvileg nem hisznek a babonákban és a hiedelmekben. A néphit úgy tartotta például, hogy ilyenkor hazalátogatnak a halottak, ezért régen a számukra is megterítettek. Kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra. Sokfelé úgy tartották, hogy a mindenszentek és halottak napja közti éjszakán a holtak miséznek a templomban, és amíg a harang szól, hazalátogatnak szétnézni. Ezért minden helyiségben lámpát gyújtottak, hogy az elhunytak eligazodjanak a házban. (Ezeknek a biblikus hátterét sehol sem olvasható a Szentírásban, tehát egyértelműen hiedelmek, népi költések, fantáziálások).

Beszélnünk kell róla

Nos, pogány hiedelmek ide, keresztény szokások oda, a gyerekeknek mindenképpen beszélnünk kell a halálról, a félelmekről, az élet végéről. Nem mindegy azonban hogy mikor és hogyan. Ugyanúgy, mint amikor az élet kezdetéről, egy kisbaba foganásáról és születéséről beszélünk: mindig csak annyit, amennyit a gyermek be tud fogadni, amire rákérdez, ami érdekli. A Halloween egy ünnep, melynek szerintünk itthon nincs létjogosultsága, és a gyermekek között sem sok. Rájuk zúdít egy értelmezhetetlen, céltalan (sőt félrevezető) eseménysort, mely megfelelő magyarázat nélkül csupán egy – még csak nem is jó – időtöltés.

Posted on

Te is gyalogolnál a vízért

A víz az úr!

„Emberként él, emberként érez, /nincsen fogható erejéhez” – írja Kányádi Sándor a tengerről. A tengerek, tavak, patakok, kutak valóban ezerfélék: ízük, összetételük, hatásuk, tisztaságuk talán éppen olyan sokféle és egyedi, mint maguk az emberek.

Sem a Föld, sem a szervezetünk nem lenne képes létezni nélküle. Mégsem vigyázunk rá eléggé. Mert mit is jelent vigyázni rá? Azt jelenti, hogy hagyjuk természetes közegében, vagy pont azt, hogy mérnöki okossággal megszelídítjük, terelgetjük, a magunk javára fordítjuk? Vigyázni rá annyit tesz, hogy spórolunk vele, vagy azt, hogy használjuk, tisztítjuk, juttatunk belőle oda, ahol nincs? Mindenki máshogy gondolja – és mindenki máshogy is cselekszik.  Vannak, akik használják, vannak, akik kihasználják, és a jelenleg élő hétmilliárd emberből van egymilliárd, akinek nem is jut belőle.

A Föld népessége és a víz

Egy átlagos magyar család, mintegy 600 liter vizet használ el egy nap (más források szerint „csak” 380-at… a lényegen ez mit sem változtat: rengeteg vizet használnak/használunk:

Egy átlagos
– kád fürdővíz 100 liter
– zuhanyozás 75 liter
– kézmosás 5 liter
– mosás 50 liter
– WC öblítés 9 liter
– mosogatás 10 liter
– takarítás 10 liter

Ugyanakkor egy gambiai polgár kevesebb, mint 4.5 liter vizet fogyaszt el úgy, hogy egy átlag afrikai nőnek naponta mintegy 2.3 kilométert kell gyalogolnia érte.

A tiszta víz egyáltalán nem „természetes”, magától értetődő! Az, hogy tiszta, iható víz folyik a csapjainkból, azt is jelenti, hogy megmenekülünk számtalan betegségtől! A szennyezett víz által terjedő különféle betegségek több halálos áldozatot szedtek már, mint a háborúkban eddig golyó által megöltek száma.

Te is gyalogolnál a vízért?

A Föld és a víz

A víz egyébként számtalan formában és helyen előfordul, van édes és sós, földfelszíni és felszín alatti. A Föld felületének 71%-át víz borítja, ebből kb. 2,5% édesvíz, a többi sós. Az édesvíz 98%-a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme. Magyarország ivóvízellátásának például több mint 95%-a felszín alatti vizekből származik!

A gyermekek és a víz

Elképesztően hangzik, de a világ iskoláinak felében nincs megfelelő vízellátottság! Ez azt jelenti, hogy a világon évente 443 millió tanítási napot nem tartanak meg a víz okozta betegségek, járványok miatt. A szennyezett víz rengeteg gyermek életét is követeli: évente körülbelül 1.8 millió gyerek hal meg hasmenéses kórképek következtében (sokkoló tény, hogy mindössze 1 dollár biztosítani tudná egy gyermek éves vízfogyasztását a fejlődő országokban.)

Kiszáradás is, meg vízmérgezés is…

A testünk és a víz

A víz fontos szerepet játszik a testünk működésében is: gyakorlatilag vízből vagyunk, és víz kell szerveink sejtjeink működéséhez is. Születéskor egy kisbaba testtömegének 80%-a, a felnőtt emberek testének pedig 65-70%- a víz. Az emberi csont 31%-át víz alkotja. Életünk során átlagosan 75 000 liter vizet fogyasztunk el. Élelem nélkül képesek lennénk akár egy hónapig is vegetálni, víz nélkül viszont csak maximum egy hétig bírja a szervezetünk! A szervezetünkbe bejuttatott víz nem csak a vizelettel ürül, hanem a széklettel, az izzadással, sőt a légzéssel is vesztünk vizet! Az, hogy mennyi a számunkra szükséges víz, függ a nemünktől, a korunktól, a fittségünktől, és a súlyunktól is. A nem megfelelő mennyiségű folyadék bevitele dehidratációhoz vezethet, melynek következtében fáradékonyság, szájszárazság, szédülés, bőrszárazság, zavartság és eszméletvesztés is kialakulhat.

Nem csak a kiszáradástól kell tartanunk, van olyan is, hogy túl sok folyadékot viszünk be: ez a vízmérgezés! A folyadékot nem csak víz formájában lehet bevinni: a lédús gyümölcsök, zöldségek is sokat segítenek a hidratálásban. Azt azonban nem árt tudni, hogy a kávé és az alkohol erősen dehidratál, vagyis vizet von el a szervezetből, amit pótolni kell – minél hamarabb, vízzel.

Spórolj a vízzel!

Hogyan spórolhatunk a vízzel?

Sok dolog evidens, és mégsem tesszük. Pedig, ha néhány fenti számon elgondolkodunk, talán nem is nagy áldozat, ha például kádfürdő helyett tusolunk, vagy időzítős csapot szerelünk fel, hogy amikor samponozzuk a hajunkat, ne folyjon feleslegesen a víz. Sokan a fogmosást sem tudják elképzelni folyó víz nélkül – pedig, amíg tisztítjuk a fogunkat, rengeteg vizet pocsékolunk! A folyóvizes mosogatás helyett is gazdaságosabb egy kis fogyasztású mosogatógép amelyet, a mosógéphez hasonlóan, csak tele töltve célszerű elindítani. A kertben is spórolhatunk a vízzel, ha összegyűjtjük az esővizet, és azzal locsolunk. A csöpögő csapra is igaz: sok kicsi sokra megy. Jó minél hamarabb megjavítani, nem csak az idegesítő hang miatt, de a pazarlás miatt is.

Van ötleted a vízfogyasztás csökkentésére? Küldd el ide: webaruhaz@komforte.hu